Conferences/Events
Test -DONT-RMV
Languages Department
Learning Differences Conference 2013

                                    PROGRAM DESCRIPTION - DOWNLOAD HERE 

A.   Early Childhood Program –  4 and 5 years old (fixed daily program) *

9:00 - 9:10

Morning welcome  (amphitheater/classroom) 

9:15 - 10:05

Yoga for kids (3 times / week) / Swimming (2 times a week)

10:15 – 11:05

Snack / Recess

11:15 - 11:55

ENGISH LEARNING Activities (classroom)

12:05 – 12:55

Tennis (3 times /week)/ Computers (2 times /week)

1:00 – 1:30

Lunch

1:30 – 2:30

Storytelling, reading, math

2:30 – 3:15

Free exploration (playtime, water play  Painting)

3:15-3:30

Clean up - Dismissal

 

 

  •  The order of activities is indicative can be changed for the different early childhood groups

 

B.   “Kids” Program  6-8 years old (predetermined programs for boys and girls – order of activities is subject to change)


C.  “Juniors” Program   9-11 years old

Daily Schedule:   

9:00 – 9:10

Morning welcome – amphitheater/ gym 

9:10 – 10:00

1st session

10:10 – 11:00

2nd session

11:00 - 11:10

snack

11:10 – 12:00

3rd session

12:10  -13:00

4th session

13:00 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:20

5th session

14:30 – 15:20

6th session

15:30                   

Dismissal    

 

          Activity Selection 

  • Morning courses (four choices, maximum of 3 sports):  English, Computers, Chinese (for the first 2 weeks), German Soccer, Swimming, Basketball, Tennis, Art,  Modern Dance, Music, Mini-Volleyball, Wall Climbing, Golf, Archery, Board Games
  • Afternoon courses (two choices):  English, Computers, Chinese (for the first 2 weeks), Art, Modern Dance, Music, Racket sports (table tennis and badminton), Mini-Volleyball, Fitness, Archery, Wall Climbing

D.  “Teens” Program    12-14 year old

Daily Schedule: 

9:00 – 9:10

Morning welcome – amphitheater/ gym 

9:10 – 10:00

1st session

10:10 – 11:00         

2nd session

11:00 - 11:10

snack

11:10 – 12:00

3rd session

12:10  -13:00

4th session

13:00 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:20

5th session

14:30 – 15:20

6th session

15:30                      

Dismissal    

 

          Activity Selection 

  • Morning courses (four choices, maximum of 3 sports):  English, Computers, Chinese (for the first 2 weeks), German Soccer, Swimming, Basketball, Tennis, Art,  Modern Dance, Music, Mini-Volleyball, Wall Climbing, Golf, Archery, Board Games
  • Afternoon courses (two choices):  English, Computers, Chinese (for the first 2 weeks), "Discover Ancient Athens", Art, Modern Dance, Music, Racket sports (table tennis and badminton), Mini-Volleyball, Fitness, Archery, Wall Climbing, Golf